Spora część Klientów, zgłaszających się do kancelarii ze sprawami przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, to osoby, względem których ZUS wszczął postępowanie w sprawie ustalenia zasadności podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
ZUS kwestionuje umowy o pracę najczęściej w sytuacji, w której pracownik, w niedługim czasie po zawarciu umowy o pracę, przechodzi na długotrwałe zwolnienie chorobowe.
Miło mi poinformować Państwa, że kancelaria skutecznie doradza Klientom w sprawach, w których ZUS kwestionuje stosunek pracy pracownika.
Sprawa przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie
ZUS wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zasadności podlegania pracownicy pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu nawiązanego stosunku pracy. Pracownica została zatrudniona przez teściową i kilka miesięcy po zawarciu umowy o pracę, przeszła na zwolnienie chorobowe związane z ciążą. Na skutek pism i dowodów przygotowanych przez kancelarię, ZUS umorzył postępowanie w sprawie i przyznał, że pracownica zasadnie podlega pod ubezpieczenia społeczne.
Sprawa przed Sądem Okręgowym w Łodzi
ZUS wydał decyzję, w której stwierdził, że pracownik nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy o pracę. Kancelaria przygotowała odwołanie od decyzji ZUS i przeprowadziła Klienta przez proces przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Sprawa zakończyła się sukcesem – Sąd Okręgowy w Łodzi zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stwierdził, że Klient podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu nawiązanego stosunku pracy. Wyrok sądu uprawomocnił się bardzo szybko, ponieważ ZUS nie zakwestionował wyroku i nie złożył apelacji w sprawie. Klient otrzymał zaległy zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne.