Zatrudnienie w ciąży – ZUS kwestionuje umowę o pracę

Dla ZUS niemal oczywiste jest, że nawiązanie stosunku pracy z kobietą w ciąży jest równoznaczne z pozornością zatrudnienia i służy wyłącznie czerpaniu świadczeń z ubezpieczenia społecznego, związanych ze stanem błogosławionym i posiadaniem dziecka.

Sytuacja wydaje się jeszcze bardziej oczywista, kiedy pracodawca zatrudnia córkę, czy synową spodziewającą się dziecka, która w dodatku, niedługo po podjęciu zatrudnienia, przechodzi na zwolnienie chorobowe związane z ciążą.

Efektem uznania przez ZUS, że zawarcie umowy o pracę było czynnością pozorną, jest wydanie decyzji stwierdzającej, że pracownica nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia u płatnika składek, z którym zawarta została umowa. W ślad za tą decyzją, wydawane są kolejne, w zależności od sytuacji np. decyzja odmawiające prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, czy decyzja zobowiązująca do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Jak bronić się w sytuacji, w której ZUS zakwestionował stosunek pracy nawiązany z kobietą w ciąży i wydał decyzję stwierdzającą niepodleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym?

Podstawą w takich sprawach jest dobrze napisane odwołanie od decyzji ZUS.

Co podnosić w odwołaniu?

Oczywiście argumentacja odwołania musi być dopasowana do konkretnej sytuacji, niemniej w takich sprawach zawsze warto rozważyć m.in. następujące okoliczności:

  • czy przed przejściem przez pracownicę na tzw. zwolnienie lekarskie z powodu ciąży, pracownica wykonywała obowiązki wynikające z umowy o pracę,
  • czy kwestionowany stosunek pracy jest jedynym stosunkiem pracy pracownicy, czy może jest to dodatkowe zatrudnienie,
  • czy przed podjęciem zatrudnienia pracownica podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu pracy u innego pracodawcy,
  • czy pracodawca osiąga dochody, zapewniające wynagrodzenie dla pracownicy,
  • czy po przejściu przez pracownicę na zasiłek chorobowy, pracodawca zatrudnił na jej miejsce innego pracownika, który przejął jej obowiązki.

Wachlarz argumentów, które można podnieść w odwołaniu jest bardzo szeroki. Dobór taktyki procesowej zależy od konkretnej sprawy i musi być dobrany do konkretnej sytuacji.

Na pewno warto mieć na uwadze, że sprawy, w których ZUS kwestionuje stosunek pracy nawiązany z kobietą w ciąży, nie są z góry skazane na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie – dobra argumentacja może niejednokrotnie skutkować pozytywnym rozstrzygnięciem i wygraniem sprawy przed sądem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*