Zarzuty do opinii biegłego – sprawa o rentę

W jednej z prowadzonych przeze mnie spraw o rentę socjalną, biegły stwierdził, że moja Klientka nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Opinia była bardzo skrótowa i nie zawierała praktycznie żadnej analizy i argumentów uzasadniających stanowisko biegłego – biegły ograniczył się do opisania schorzenia i wniosków końcowych.

Oczywiście do opinii biegłego złożyłam zarzuty, wnioskując o wydanie dodatkowej opinii uzupełniającej.

W postępowaniu sądowym o rentę socjalną, w którym bada się, czy osoba ubiegająca się o rentę jest niezdolna do pracy całkowicie, konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego lekarza – specjalisty z zakresu chorób i schorzeń, z którymi zmaga się wnioskodawca.

W takich sprawach biegły powinien przeprowadzić rzetelną i pełną analizę stanu zdrowia wnioskodawcy, opierając się na dokumentacji medycznej i w większości przypadków – badaniu wnioskodawcy. Opinia powinna być czytelna i wyczerpująco uzasadniać stanowisko biegłego. Analizując sprawę, biegły powinien ocenić, czy dana osoba jest niezdolna do pracy całkowicie, przy czym analiza powinna obejmować dwa aspekty – kryterium biologiczne (stan organizmu dotkniętego schorzeniami naruszającymi jego sprawność w stopniu powodującym całkowitą niezdolność do jakiejkolwiek pracy), jak i ekonomiczne (całkowita utrata zdolności do zarobkowania wykonywaniem jakiejkolwiek pracy).

Stwierdzając, że dana osoba zachowała zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, biegły powinien ocenić, czy potencjalna zachowana zdolność do pracy obejmuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy, czy też tylko w razie stworzenia stanowiska pracy chronionej – zobacz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 2021 r. III USKP 35/21.

W zależności od tego, jakimi błędami obarczona jest opinia biegłego sądowego w sprawach o rentę socjalną (oraz we wszystkich innych, w których wymagana jest opinia biegłego), w zarzutach należy podać w jakim zakresie i dlaczego opinia jest wadliwa. W zależności od sprawy, w zarzutach można wnioskować m.in. o to, żeby sąd zlecił biegłemu sporządzenie opinii uzupełniającej; w niektórych sytuacjach zasadne będzie zawnioskowanie o wyznaczenie przez sąd innego biegłego, który wyda nową opinię w sprawie. Treść zarzutów musi być dostosowana do konkretnej sprawy i konkretnej opinii biegłego sądowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*