Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS – dlaczego tak ważny?

Prawo do wielu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest uzależnione od ustalenia, że wnioskodawca jest osobą niezdolną do pracy.

Ponieważ ustalenie niezdolności do pracy wymaga wiedzy i doświadczenia medycznego, o niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli orzeczenie jest dla nas niekorzystne, możemy wnieść od niego sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Mamy na to 14 dni od dnia doręczenia nam orzeczenia.

Co dzieje się po wniesieniu sprzeciwu?

Komisja lekarska ZUS bada ponownie naszą sytuację i ocenia, czy jesteśmy niezdolni do pracy, jaki jest stopień niezdolności oraz ustala okoliczności wymienione w art. 14 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Orzeczenie komisji lekarskiej stanowi dla ZUS podstawę do wydania decyzji w sprawie. Oczywiście jeżeli decyzja okaże się dla nas niekorzystna, jesteśmy uprawnieni do zaskarżenia jej do właściwego sądu, który rozpatrzy merytorycznie naszą sprawę.

Co dzieje się, jeżeli nie złożymy sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS?

Brak wniesienia sprzeciwu od niekorzystnego dla nas orzeczenia lekarza orzecznika ZUS może rodzić poważne konsekwencje.

Dlaczego?

Jeżeli orzeczenie lekarza jest dla nas niekorzystne i nie wniesiemy od niego sprzeciwu do komisji lekarskiej, ZUS będzie związany orzeczeniem lekarza orzecznika i na jego podstawie wyda decyzję w naszej sprawie.

W takiej sytuacji, odwołując się do sądu od decyzji ZUS i powołując się w odwołaniu wyłącznie na zarzuty dotyczące orzeczenia lekarza orzecznika, musimy liczyć się z odrzuceniem naszego odwołania przez sąd.

Przykład:

Pani Agata wystąpiła do organu rentowego z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik ZUS stwierdził brak okoliczności, które uzasadniałyby ustalenie uprawnień do wnioskowanego świadczenia. W związku z niewniesieniem przez Panią Agatę sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, organ rentowy wydał decyzję, w której odmówił prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Pani Agata wniosła od powyższej decyzji odwołanie do właściwego sądu rejonowego, w którym zarzuciła wyłącznie wadliwość orzeczenia lekarza orzecznika. Sąd odrzucił odwołanie wskazując, że jeżeli odwołująca nie zgadzała się z treścią orzeczenia lekarza orzecznika, powinna zaskarżyć je do komisji lekarskiej ZUS. Brak wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej, zamyka drogę do merytorycznego rozpoznania sprawy przez sąd i skutkuje odrzuceniem odwołania. (art. 477 9§3 1 k.p.c.)

Podsumowując, wniesienie sprzeciwu od niekorzystnego dla nas orzeczenia lekarza orzecznika ZUS do komisji lekarskiej ZUS:

  • obliguje komisję lekarską ZUS do ponownego zbadania naszej sprawy,
  • jest warunkiem koniecznym do rozpatrzenia przez sąd odwołania od decyzji ZUS odmawiającej przyznania świadczenia, w którym powołujemy się wyłącznie na wadliwość orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*