Jeden z Klientów, któremu ZUS odmówił przyznania renty socjalnej i któremu pomagałam w sporządzeniu odwołania od decyzji ZUS w tej sprawie, zapytał mnie, czy pomimo odmowy przyznania renty, może nadal korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Odpowiedź na to pytanie brzmi:
tak.
Uprawnienie to wynika z art. 67 ust. 7 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym
osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury lub renty pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń.
Co istotne, uprawnienie to nie jest zależne od końcowego wyniku sprawy o przyznanie renty.
Pacjent, który zgłasza się do lekarza i chce skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, nie musi przedkładać dokumentów potwierdzających, że ubiega się o przyznanie renty socjalnej. Informacje o osobach, które ubiegają się o rentę powinny zostać przekazane przez ZUS do centrali NFZ (art. 87 ust. 10c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Należy jednak pamiętać, że system e-WUŚ, po weryfikacji pacjenta, który ubiega się o rentę, może wyświetlić „status czerwony” – oznaczający, że system nie potwierdza w danym dniu prawa pacjenta do świadczeń finansowanych przez NFZ.
Pacjent składa wówczas oświadczenie o tym, że jest uprawniony do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ, na podstawie art. 67 ust. 7 ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z ubieganiem się o przyznanie renty socjalnej.
Dla potwierdzenia ubiegania się o przyznanie renty, można wystąpić do ZUS o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że wniosek o przyznanie renty został złożony oraz że sprawa jest w toku.