Klienci często pytają co powinni zrobić w sytuacji, w której upływa termin, na jaki przyznano im świadczenie rehabilitacyjne, a oni w dalszym ciągu pozostają niezdolni do pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy i przysługuje ubezpieczonemu, który:
- po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy,
- dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie niezdolności do pracy.
Powyższe oznacza, że nie ma z góry ustalonego okresu, na który świadczenie rehabilitacyjne powinno zostać przyznane. Długość okresu, na jaki ZUS przyznaje świadczenie rehabilitacyjne, zależy od okoliczności konkretnej sprawy i może wynieść maksymalnie 12 miesięcy.
Zdarza się, że okres, na jaki ZUS wydał decyzję przyznającą świadczenie rehabilitacyjne, jest niewystarczający do odzyskania przez ubezpieczonego zdolności do pracy. W takiej sytuacji, ubezpieczony powinien wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres. Wniosek taki najlepiej złożyć odpowiednio wcześnie, przed upływem okresu, na jaki przyznano świadczenie rehabilitacyjne, z uwagi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku przez organ rentowy.
O okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia na dalszy okres, orzeka orzeczeniem lekarz orzecznik ZUS.
Przedłużenie orzeczenia w czasie epidemii
Sytuacja związana z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, skłoniła ustawodawcę do wprowadzenia przepisów szczególnych przedłużających z mocy prawa ważność orzeczeń, na podstawie których przyznano świadczenia rehabilitacyjne.
Zgodnie z art. 15zc ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązania związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w przypadku złożenia wniosku o ustalenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres, przed upływem terminu ważności orzeczenia, orzeczenie o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu ważności tego orzeczenia, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.