Niezdolność do pracy w sprawach o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy (art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Świadczenie rehabilitacyjne jest więc świadczeniem przyznawanym w sytuacji, w której dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują powrotem do zdrowia i odzyskaniem zdolności do pracy.

W sprawach o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, rozpoznawanych przez sądy rejonowe, wyrok wydawany jest na podstawie opinii biegłego sądowego lekarza odpowiedniej specjalizacji (lub opinii wydanych przez kilku biegłych sądowych lekarzy – w zależności od schorzenia odwołującego się).

Biegły sądowy lekarz posiada odpowiednią wiedzę medyczną do ustalenia stanu zdrowia wnioskodawcy i stwierdzenia, czy dalsze leczenie bądź rehabilitacja spowodują, że wnioskodawca odzyska zdolność do pracy.

W opinii biegły powinien przeprowadzić analizę stanu zdrowia wnioskodawcy i ocenić, czy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba starająca się o świadczenie, odzyskała zdolność do pracy.

Zdarza się, że opinie biegłych sądowych zawierają stwierdzenie, że w sprawie o świadczenie rehabilitacyjne należy ocenić zdolność do pracy w ogóle a nie zdolność do pracy wykonywanej przed zachorowaniem. Jest to bardzo poważny błąd, ponieważ w sprawach o świadczenie rehabilitacyjne decydujące jest właśnie stanowisko/rodzaj pracy wykonywanej przed zachorowaniem. Potwierdził do Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lipca 2019 r., sygn. akt I UK 309/18:

„Niezdolność do pracy oceniana jako przesłanka nabycia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, musi dotyczyć pracy (stanowiska), w zakresie której została orzeczona, a nie do jakiejkolwiek innej pracy”.

Co zrobić w sytuacji, w której biegły sądowy (w procesie o świadczenie rehabilitacyjne) stwierdzi, że stanowisko zajmowane przed zachorowaniem (co do którego orzeczona została niezdolność do pracy w okresie zasiłkowym) nie ma znaczenia dla sprawy? W takiej sytuacji należy złożyć zarzuty do opinii biegłego sądowego, uzasadniające nasze stanowisko i wykazując błędne założenia opinii.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*