Jakiś czas temu zgłosił się do mnie klient, który przez kilka lat pobierał rentę rodzinną. Pan ukończył 25 rok życia i poprosił mnie o pomoc w uzyskaniu renty rodzinnej po ukończeniu 25 roku życia, w związku z niepełnosprawnością. Ponieważ stan zdrowia mojego klienta wskazywał na duże prawdopodobieństwo uzyskania również renty socjalnej, zapytałam czy złożył już do ZUS odpowiedni wniosek.
W odpowiedzi usłyszałam, że nigdy takiego wniosku nie składał.
Dlaczego?
Dawno temu ktoś ze znajomych powiedział mu, że nie można jednocześnie pobierać renty rodzinnej i socjalnej…
Czy rzeczywiście jest tak, że w jednym czasie nie możemy pobierać renty rodzinnej i socjalnej?
Podstawowa zasada jest następująca – mamy prawo do jednoczesnego pobierania renty rodzinnej i renty socjalnej pod warunkiem, że łączna kwota obu rent nie przekroczy 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2021 roku, najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1250,00 zł brutto. Pamiętajmy, że wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy podlega corocznej waloryzacji. Aktualne informacje o wysokość najniżej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy możemy znaleźć na stronie internetowej ZUS.
Obecnie więc renta rodzinna i socjalna nie może przekroczyć łącznie kwoty 2.500,00 zł brutto.
Rozważmy wobec tego następujące sytuacje:
- Pobieram już rentę rodzinną w wysokości mniejszej niż 200% kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy i staram się o rentę socjalną. Jeżeli spełniam warunki do otrzymania renty socjalnej, renta ta zostanie przyznana w takiej wysokości aby łączna kwota obu rent nie przekroczyła opisanego powyżej progu 200%.
- Pobieram rentę rodzinną, która wynosi ponad 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i staram się o rentę socjalną. W takim przypadku ZUS odmówi przyznania renty socjalnej.
- Pobieram rentę socjalną i staram się o rentę rodzinną. Jeżeli spełniam warunki uzyskania renty rodzinnej, ZUS przyzna taką rentę. Jeżeli jednak okaże się, że po przyznaniu renty rodzinnej, wysokość obu rent przekroczy próg 200%, ZUS obniży odpowiednio rentę socjalną albo wstrzyma jej wypłatę – w zależności od okoliczności konkretnej sprawy.
Pamiętajmy, żeby przed podjęciem decyzji o nieskładaniu wniosku o świadczenie z ZUS, upewnić się, czy rzeczywiście nie przysługuje nam ono. Brak złożenia wniosku zamyka nam drogę do merytorycznego rozpatrzenia sprawy przez ZUS.